Ekonomi

KOSGEB’den deprem bölgesine 450 milyon dolarlık kaynak

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destek Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB), 6 Şubat depreminden etkilenen illerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin toparlanması ve iş sürekliliğinin sağlanması amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantıda “Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Canlandırma Destek Programı”nın detayları anlatıldı.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, hedeflerinin Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri başta olmak üzere depremden etkilenen yerlerde 100 bin esnafa destek sağlamak olduğunu söyledi.

Programa şu ana kadar 10 bin başvuru aldıklarını belirten İbrahimcioğlu, şöyle konuştu:

“Bu, KOBİ’lerimize can simidi olabilecek, bölgenin hızlı kalkınmasında KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lerimize umut olabilecek bir destek programı. Biz bu destek programının başvuru koşullarını da çok kolaylaştırdık. Adeta sadece yükleyerek. AFAD tespit raporuyla düşük hasar, orta hasar sağlayabiliyoruz ve son 12 ayı 3 taksitle, 24 ay ödemesiz dönemle ödeyerek 36 aylık bir programdan bahsediyoruz.

Taksitli ödeme alacak durumda değiller. Başvuru yapıldı ve ödeme talebi gönderildikten sonra kendilerine tanımlanan limit doğrudan verdikleri IBAN’a yatırılıyor. Elbette bu devam edecek. Ama öncelikle 100 bin KOBİ’yi hedeflediğimizi belirteyim. Bir süre belirlemedik. Süre daha çok paranın kendisidir. “Burada 4 il ve 2 ilçemiz başta olmak üzere 11 ilimize, toplam 11 vilayete 450 milyon dolar dağıtacağız.”

Toplantıya bazı AK Parti milletvekilleri, meslek odası başkanları ve ilgili kişiler katıldı.

gemlik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu